Umut Çocuklari Dernegi

Resim:Ucdlogo.JPG|thumb|right|Dernegin logosu

Umut Çocuklari DernegiDernegin logosu

Umut Çocuklari Dernegi hakkinda ansiklopedik bilgi

thumb|right|Dernegin logosu Umut Çocuklari Dernegi , merkezi Istanbul'da bulunan bir Sivil Toplum Kurulusu'dur. Dernek sokak çocuklarini bulunduklari ortamdan kurtararak, topluma kazandirmak hedefiyle kurulmustur.

Kurucu üyeleri

# Yusuf Ahmet Kulca # Atilla Güven # Sema Zehra Güven # Ibrahim Fevzi Tacer # Jale Güven # Perican Özkan # Selma Sipahiler

Dernegin amaci

Umut Çocuklari Dernegi, aile ortamindan kopmus sokaklarda yasayan, sorunlu, maddi manevi yardima muhtaç olup kötü kosullarda çalistirilan evinden kaçmis, uyusturucu madde (tiner, esrar, eroin, alkol vb.) bagimlisi olan çocuk ve gençleri bu olumsuz davranis ve aliskanliklarindan arindirip topluma ve ailelerine kazandirmak; Bu amaçla özel ve tüzel kuruluslarla isbirligi yapmak; özellikle sokaga terk edilen ve buralarda yasayan çocuk ve gençlerin barinma saglik ve egitim ihtiyaçlarini karsilamak, bunlara is ve meslek edinme konusunda olanaklar yaratmak (is atölyeleri kurmak); Aileleri yaninda yasayan fakat olumsuz kosullarda yetistirilen , maddi imkansizliklar içinde olan sokaklarda çalistirilan çocuklara ve ailelerine ulasarak çocugu tüm olumsuz kosullardan arindirmak için çaba göstermek, Çocuga ve aileye maddi ve manevi yardimda bulunmak. Bu gibi çocuk ve gençlerin aileleriyle iliskiye geçip sorunlarinin birlikte asilmasini saglayarak onlari ailelerine ve topluma kazandirmak dogrultusunda çalisir.

Yönetim kurulu

#Baskan Yusuf Ahmet Kulca; Pedagog #Baskan yardimcisi Nurten Çetinel: Ev hanimi #Genel Sekreter Mazlum Çöpür; Doktor #Sayman Mehmet Yücelay; Mühendis #Üye Leyla Koç Üzüm; Hemsire #Üye Nesrin Akkoç; Sanatçi thumb|right|Dernegin bir afisi

Projeleri

 • Uluslararasi Gençlik Degisim Programi Ilk Istanbul-Kars (Dogu Ekspresi) Tren projesi; 17-27 yas arasi gençlerden olusmaktadir. Berlin ve Istanbul'dan katilmaktadirlar.
 • "Mustafa Demircioglu Yasam Okulu" Projesi Çatalca Çakilköyünde Bulunan 27.000 metre kare arazi üzerinde 7.000 metre kare kullanim alani olan 5 yildiz ayarinda Otel, açik ve kapali yüzme havuzu,300 kisilik kapali restoranti, 700 kisilik açik restoranti, 30 adet 20 metre kare odalari, avci köskü, ahiri, spor salonu ve konferans salonu olan bir tesis üzerinde gerçeklestirilmektedir. ::Bu proje kapsaminda alt projeler: ::1- Sera projesi ::2- Hayvancilik projesi ::3- Meyvecilik ve sebzecilik projesi ::4- Otelcilik projesi ::5- Süs bitkiciligi projesi ::6- Fidan üretimi projesi ::7- Egitim projesi (okuma-yazma, bilgisayar, açik ilkögretim vb.)

  Etkinlikleri

 • Bakirköy Ilk Adim Istasyonu 5 Ekim 1998 yilinda Saglik Müdürlügü, Bakirköy Belediye Baskanligi ve Umut Çocuklari Dernegi arasinda yapilan ortak protokolle açilmistir. Saglik Müdürlügü'ne ait dört dönüm arazi üzerine kurulu olup 40 kisilik kapasiteye sahip prefabrik konutlardan olusmaktadir. Bina Bakirköy belediyesi tarafindan yapilmistir Kirk kisilik yatak bölümü, oturma ve egitim salonu, yemekhane, mutfak, kiler ve ofisten olusmaktadir. Büyük bir bahçe ve spor alani (voleybol ve basketbol sahasi) mevcuttur. Bir yönetici, bir yönetici yardimcisi, üç temizlik ve yemek görevlisi, iki güvenlik görevlisi, bir ögretmen, bir psikolog ve bir soför görev yapmaktadir. thumb|right|Dernegin bir afisi
 • Umut Çamasirhanesi Dünya bankasi ve Umut Çocuklari Dernegi'nin ortaklasa gerçeklestirdigi Çamasirhane projesi 12 Mayis 2000 tarihinde Dolapdere'de açilmistir. Bina 3 kat olarak kiralanmistir. Giris kati tamamiyle çamasirhane olarak kullanilmaktadir. Birinci kat; ofis ve çok amaçli salon, ikinci kat; saglik kabini, mutfak, banyo, tuvalet, saç kesim bölümü; üçüncü kat; malzeme deposu olarak kullanilmaktadir. 2 subat 2001 tarihinde geçirdigi yanginda üst katlari tamamen yanmistir. Ancak yapimina hemen baslanan bina Mayis 2001'de tekrar hizmete girmistir.
 • Gece Barinagi Gündüz Bakim evinin karsisinda çocuklari sokaktan kurtarmak amaciyla bir gece barinagi devreye sokulmustur. Banvit tarafindan 49 yilligina Dernege bedelsiz olarak verilen bu barinakta 30 çocuk sürekli olarak geceleri de barinabilmektedir. Egitim bu barinakta kalan çocuklarla baslatilmistir. Böylece egitim boyunca siniflarda süreklilik saglanmaya çalisilmistir.
 • Sokak Çalismasi Sokaktaki çocuklar ile diyalog kurup çocuklarla dost olmak, uçucu maddelerden kaynaklanan yanmalar, zehirlenmeler veya sokakta karsilastiklari siddet sonucu meydana gelen yaralanmalarinin yani sira siradan saglik sorunlarini da çözmeye çalismak, kullandiklari maddeler hakkinda bilgilendirmek, AMATEM'de tedavilerinin yapilmasini saglamak gibi etkinlikler.

  Bazi Destekleyenler

  Abbate, Alara Uzan, Ariel, Avusturya Lisesi, Avusturya Sen Jorj Hastanesi, Avusturya ST. Ghorg Cemaati, Ayakkabi Dünyasi, Aytaç, Axa Oyak Sigorta A.S., Bakirköy Belediye Baskanligi, Bakirköy Devlet Hastanesi, Bakirköy Kaymakamligi Sosyal Dayanisma ve Yardimlasma Vakfi, Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi, Banvit, Bazaar International, Benetton Giyim Sanayi Ve Ticaret A.S., Beyoglu Devlet Hastanesi, Beyoglu Kaymakamligi, Billur Tuz, Büyük Kulüp Dernegi, Çagdas Yasami Destekleme Dernegi, Çanakkale Seramik, Dedeman Otelleri, Demirören, Dimes, Dünya Göz Hastanesi, Dünya Bankasi, Dogan Kitapçilik, Evyap Sabun, Fener Rum Patrikhanesi, Findikkale, Filiz Gida, Franco, Halk ekmek, Henkel, Hes Kimya, Hillside City Club Trio, Holiday Plan Turizm Isletmeleri ve Ticaret A.S., IBM, Istanbul Agaç, Istanbul Tekstil, Konfeksiyon Ihracatçi Birlikleri Genel Sekreterligi, Istoç Ulusoy, Toh, Kadin Koordinasyon Merkezi, Koç Özel Ilkögretim Okulu, Lions Clubs International, Lipton, 29 Mayis Hastanesi, Mavi Jeans, Meral Isik Ahmet Simsek Koleji, Merser Gida, Metro, Metro Menkul Degerler, Migros Türk A.S., MW J Verkruysse-Soed, Naturel Sapka, Nevsehir Seyahat, Nike, Özel Kalamis Egitim Koleji, Özel Ok Meydani Hastanesi, Özel Yüzyil Isil Koleji, Pamukbank T.A.S. Genel Müdürlügü, Pak Tavuk, Pasabahçe, Pelit, Philip Morris SA A.S., Polaris Pazarlama A.S, Polisan, Robert Koleji, Rotary, Sagra Gida Üretim Paz.San ve Tic A.S., Saglik Müdürlügü, Sarar, Sentapol Sentetik Tabii ve Polimer San.Tic.A.S., Ses Turizm, Soner Arica, Speece Bablees, Stiftung, Sütas, Sisli Etfal Hastanesi, Taksim Ilk Yardim Hastanesi, Taris, TFV, The Marmara Oteli, Türk-Alman Kadinlari Dernegi, Türkan Saylan, Uzay Kimya, Unilever, Van Seyahat, Verein Fur Humanit Hilfe, Vincenzo Boocchi, Yaman Peynircilik, Yapi ve Kredi Bankasi A.S. Genel Müdürlügü, Yildirim Firça Sanayi, Yogunali Tarim Ürünleri

  Linkler

 • http://www.umutcocuklari.org.tr/guncel/index.htm Umut Çocuklari Dernegi Web sitesi

  Bu sayfa, online kullanici toplulugu tarafindan olusturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nin Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Umut Çocuklari Dernegi maddesinden faydalanilarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazirlanmistir. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansi ilkeleri kapsaminda, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanilabilir.

  Umut Çocuklari Dernegi Resimleri


  • Dernegin logosu

  Yorumlar - Lütfen konu (Umut Çocuklari Dernegi) ile ilgili faydali olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelismesine katkida bulunun. Tesekkür vb. yorumlar yayinlanmamaktadir. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.