OSMAN ADİL DEMİRCİOĞLU ile CEVİZ ÜRETİMİ ÜZERİNE RÖPORTAJ
Kullanıcı Adı: Şifre:


.: Kanal Turk :.

20 Eylül 2019 Cuma


Ana Sayfa / Ayin Konusu / OSMAN ADİL DEMİRCİOĞLU ile CEVİZ ÜRETİMİ ÜZERİNE RÖPORTAJ
Etiketler:

OSMAN ADİL DEMİRCİOĞLU ile CEVİZ ÜRETİMİ ÜZERİNE RÖPORTAJ OSMAN ADİL DEMİRCİOĞLU ile CEVİZ ÜRETİMİ  ÜZERİNE RÖPORTAJ

Ayın Konusu

2017-07-02, 00:00:00 yorum


DEMİRCİOĞLU GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN OSMAN ADİL DEMİRCİOĞLU ile CEVİZ FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİNDEN CEVİZ ÜRETİMİNE KADAR A dan Z 'ye CEVİZ İLE İLGİLİ SÖYLEŞİ.

KT : Ceviz Üretimine ne zaman ve nasıl başladınız ?

OAD : Demircioğlu Grubu Ziraat bölümü çok uzun yıllardır sektörde faaliyet göstermektedir yaklaşık 1970'li yıllarda büyük ve küçük baş hayvancılık ağırlıklı olarak yaparken , 2000'li yılların başında Ceviz Üretimine başladık.

KT : Hangi bölgelerde ve nerelerde yapıyorsunuz ?

OAD : İlk dikim İstanbul'da Çatalca'da daha sonra Çanakkale Eceabat , bir sonraki yerimiz Bilecik sonrasında Manisa Gördes , Köprübaşı ,Kula son olarakta Uşak.

KT : Ceviz yetiştiriciliği yapmak için nerden başlamak ve neler yapmak lazım ?

OAD : Öncelikle kararlı olmak , hayal peres olmamak ,doğayı sevmek vede sabırlı olmak gibi 4 ana özelliği taşıyor olmak gerekiyor. Kağıt üzerinde çok kısa sürede çok karlı ve çok emek gerektirmeyen bir işmiş gibi göründüğünden , bilen bilmeyen her kezinde mutlaka bir fikri olduğundan kurum ,kuruluş yada şahıslar tarafından çok kolay yapılacak bir işmiş gibi algılanıp hemen üretim için çalışmaya başlanır hatta şöyle bir örnek veriyim. Ceviz ile ilgili biraz bilgi sahibi olan 100 kişiden 100'üde çalışmaya başlar sonuçta 100 kişiden sadece 1 kişisi ya yapar yada vazgeçer, vazgeçer diyorum çünkü doğru yapan kişinin başarısız olması yada zarar etmesi mümkün değil. Bu arada Türkiye'de ve Dünyada Ceviz arzı ihtiyacın çok çok gerisinde.

KT : Sonuç olarak 100 Kişiden 1 kişi yapıyorsa bir sorun var o zaman ?

OAD : Sorun demeyelimde aşılması gereken engeller var dersek daha doğru söylemiş oluruz; evet öncelikle 1 'ci ve en büyük engelin aşılması yani doğru arazinin seçimi. Doğru arazi seçilmeli arazi seçimi yapılırken ; iklime özellikle don olaylarına, rüzgara ve hakim rüzgarın yönüne , arazideki kaya yapısına ,arazinin eğim düzeyine ,arazinin rakımına,arazideki su miktarına ,toprağın ph'ına vede suyun ph'ına çok çok çok dikkat edilmeli. 2'ci engel garantil kapsamında mavi sertifikalı Amerikan bodur Cevizinin arazi yapısına göre doğru cins ve türünün seçilip ,işin ehli kişilerce 6 X 6 yada 6 X 8 ölçülerinde tüpteki fidanların özenle dikilmesi. 3'cü etap doğru damlama sulama sistemi ve otomatik gübreleme sisteminin mühendislik hesaplamalarıyla yapılması ,ayrıca su kuyusu için yerine göre elektirik ,jeneratör yada güneş enerjisi sisteminin kurulması , su kuyusunun açılması vede arazinin etrafının çit ile çevrilmesi. Son etap ise ilk ürün alınana kadar yaklaşık dikimden sonra ortalama 5 yıl kadar yıllık bakım. Açmak gerekirse her yıl düzenli yapılması gereken ilaçlama , budama, toprağı havalandırma gibi çalışmalar. Sonuç 100 kişilik maraton ve 4 etap ; sonuçta ipi göğüsleyen her kez bence % 100 Başarılı olur

KT : Bahsettiğiniz bu 4 etap için çok ağır bir finansman yatırım gerekmiyormu ?

OAD : 2 açıdan bakabiliriz. Birincisi Devlet destekli finansman Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan talimatlarıyla Ziraat Bankası vede Tarım ve Orman Bakanlığının yürüttüğü başarılı desteklerle arazi alımından hibe fidan alımına kadar A dan Z ye içine ilgili her şeyi kapsayan düşük kredi ve hibe destekleri. İkincisi ise öz sermaye.

KT : Öz sermaye derken , ne kadar bir meblağ gerekmekte ?

OAD : Evet çok önemli ve çok iyi hesaplanması gereken , belkide en önemli konu. Şöyle anlatırsam şu an için ve bundan sonraki yıllar içinde güncelliğini koruyacak şekilde anlatmış olurum. 1 USD' yi 5 TL olarak kabul edelim ; ve bütün hesapları 100 dönüm arazi ve 100 dönüm yatırımına göre finasman ihtiyacını tespit edelim. Alınacak arazinin M2'si 2 $'ı geçmemeli. Fidan, nakliye,dikim,arazi ıslahı,damlama sulama ,kuyu,elektirik, çit vs işler için ortalama 40.000 $ Birinci yıl sonrası yıllık bakım ve güvenlik harcamaları için'de ortalama 25.000 $ Ortalama finans maliyeti 5 yıl için yaklaşık 100 Dönüm arazi ve diğer harcamalar için gene ortalama söylemek gerekirse 100 dönüm için 300.000 ile 350.000 usd finansmana ihtiyaç olacaktır. Tabi unutulmaması gereken , bu harcamaların 5 yıllık takvimde yapılacak olmasıdır.

KT : Peki dediğiniz gibi finansmanı bulduk , tüm harcamaları ve yapılması gerekenleride yaptık, kazancımız ne zaman başlar ve bu kadar emek sonrasında ne kazanç sağlanır.

OAD : Tarım yada Ziraat ile ilgilenenler çok iyi bilirlerki, ürün satılıp parası alınmadan şu yada bu kazanılır diye konuşulamaz. Tarım sektörü İnşaatçılık , Sanayicilik vs sektörler gibi şu kadara ürettik , şu kadar harcadık , şu kadara satarız diye bir planlama yapılamaz. Unutulmaması gereken bir ağaçın makina olmadığı ve şu saatte , şu kadar üretim ayda bu kadar yıldada bu kadar üretim yapılacak denemez.

KT : Neden ?

OAD : Çünkü üretimi etkileyen her yıl değişen faktörler vardır. Yatırımcının finansman problemi dışında gelişen gelişmelerdir bunlar ; Örneğin hava koşulları , fazla yağan kar, yağmur, don, toprakta değişen ph değerleri , bir önceki yıl toplama sürecinde dal ve ağaçlara verilen zararlar , sulama , ilaçlama ,gübreleme , bakım hataları vs.

KT : Genede Ceviz üretimi yapacak bir yatırımcının ortama gelir beklentisi ne civardadır.

OAD : Tekrar ediyorum Tarım sektöründe , bu kadar harcadım , bu kadar kazanırım diye bir hesap olamaz. Genede 5 yıl sonu için bir prodüksiyon yapalım. 100 Dönüm tarlamız olduğunu düşünelim , doğru ekim yapmış olalım ,arazimizin eğimin uygun olduğunu kabul edelim ; bu şartlarda 3.000 ile 3.500 arası ağaç diktiğimizi kabul edelim. 5 yıl sonrasında 3.000 ağaç X ağaç başı 20 kğ Ceviz : Ortalama 60.000 kğ Ceviz alınır. 60.000 kğ Ceviz kilosu 2 $ yada maksimumda 3 $ 'dan cinsine göre dalında satılabilir. Sonuç ortalama 5 yıl sonrası ilk yıl tahmini ciro 150.000 usd. Tabiki bu hesaplama sürekli söylediğim gibi kağıt üstü hesaba göre yapılmıştır. Ama gerçek olan tek şey Tarımda hesap kağıt üzerinde olmaz.

KT : Cevizin pazarı daha doğrusu Cevize talep ne kadar ?

OAD : Ceviz öyle bereketli bir üründürki, her yeri talep gören ve pazarı olan bir mahsuldür, ilk önce Ceviz değince akla şifa kaynağı bir yiyecek gelir tabiki doğal olarakta ilk talep bu ürünedir, ama en az Ceviz meyvesi kadar Cevizin yaprağına, Cevizin yeşil zarına , Cevizin kabuğuna ve son olarakta ağacın kendisine çok fazla talep vardır. Talep ilaç ,kozmetik ve mobilya sektöründe her geçen gün talep artışı olan dipsiz kuyudur.

KT : Sayın OSMAN ADİL DEMİRCİOĞLU bu doktora tezi tadındaki muhteşem söyleşi için size çok teşekkür eder , kıymetli zaman'ınızı ve paha biçilemez tecrübe ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için şükranlarımızı sunarız.


KANALTURK.COM

REKLAMLAR...

Temmuz Ayı Anketi

Sizce Türkiye'nin en popüler erkek şarkıcısı kim?
Kenan Doğulu
Hakan Altun
Haluk Levent
Serdar Ortaç


I6 Untitled Document
 


2018 Ayın


PROF. DR. ENİS OĞUZ

 
TEŞEKKÜRLER

Kalp ritm bozuklukları
Kalp pili uygulamaları
Elektrofizyoloji ve kateter ablasyon
Atriyal fibrilasyon ablasyonu
Kalp yetersizliğinde kardiyak resenkronizasyon (kalp pili) tedavisi
Koroner arter girişimsel tedaviler (anjiyografi, balon - stent uygulamaları) alanlarında

Türkiye'nin medarı iftiharı
hasta dostu güler yüzlü
Liv Hospital Ulus Kardiyoloji Hastanesi Profesörü
Özel İnsan
Sayın Enis Oğuz Hocamıza
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Osman Adil
Demircioğlu'nun kıymetli annesi Melek Sevin
Demircioğlu'nun rahatsızlığı süresince
göstermiş olduğu
yakın ilgi ve etkili tedavisinden dolayı
Teşekkürlerimizi Sunarız
 
 
 
 


Untitled Document

;
 


 

Ceviz Üretimi Üzerine Röportaj
Osman Adil DemircioğluUntitled Document