Osman Adil Demircioğlu ile Türk Dizi Sektörü Üzerine Röportaj
Kullanıcı Adı: Şifre:


.: Kanal Turk :.

20 Mayıs 2018 Pazar


Ana Sayfa / Ayin Konusu / Osman Adil Demircioğlu ile Türk Dizi Sektörü Üzerine Röportaj
Etiketler:

Osman Adil Demircioğlu ile Türk Dizi Sektörü Üzerine Röportaj Osman Adil Demircioğlu ile Türk Dizi Sektörü 
Üzerine Röportaj

Haziran Ayı Konusu

2017-06-01, 01:56:00 yorum


Türk dizi sektörünün bugünkü konumu, başarısı ve gereksinimleriyle gelişim süreci hakkındaki sorularımızı PlatoTv1 Stüdyoları’nın sahibi Osman Adil Demircioğlu yanıtladı.

Merhabalar, öncelikle röportajımıza zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Televizyonda sezon boyunca yayınlanan dizilerin özellikle akşam kuşağının vazgeçilmezi olduğunu biliyoruz. Sizin düzenli olarak takip ettiğiniz, beğendiğiniz yapımlar var mı?

Düzenli olarak televizyona vakit ayırabildiğim bir zaman dilimi olmasa da, denk geldiğimde bana kanalı değiştirtmeyen diziler var. Vatanım Sensin, Diriliş Ertuğrul bunlar, İstanbullu Gelin bunlar arasında yer alır.

İzleyici olarak veya teknik olarak ele alacak olursanız dizilerin ne açıdan eksik kaldığını, hangi konularda zirve yaptığını düşünüyorsunuz?

Tüm yapımlar büyük emeklerle oluşturuluyor, özellikle Türkiye’de bir bölüm dizinin yayınlanma süresini düşünecek olursak, çalışma sisteminin yoğunluğu hem ekran önüne hem de işin mutfağında olanlara yansıyor. Ülkemizde yetenekli birçok yönetmen, senarist, oyuncu yetişiyor. Hepsi mesleklerini icra etmek için bir yapımda yer alana kadar kendilerini besleyip, kaotik bir sistemle karşılaştıklarında gösterecekleri gayret, üretme istekleriyle ters oranda gelişebiliyor. İzleyiciye daha kaliteli yapımlar sunmak isteniyorsa, öncelikle dizilerin yayınlanma sürelerinin daha makul seviyelere çekilmesi gerekir. İstenen verimin ancak doğru çalışma sistemiyle alınmasının mümkün olacağını düşünüyorum. Elde edilen her başarının daha iyisini hedeflemek, kendi çıtamızı yükselterek diğer ülkelerde de ses getirmemizi sağlar. Ortadoğu ve Balkanlara ihraç ettiğimiz dizilerimizi, hedeflerimiz üzerinden sağladığımız zirvelere örnek olarak gösterebiliriz.

Son zamanlarda bazı yapımların internet üzerinden yayına geçmesini nasıl buluyorsunuz, başarılı bulduğunuz bir örnek var mı?

Dizilerin internetten iyi kalitede izlenmesi hizmetini veren güzel platformlar var. Birçok kişi dizinin televizyondaki yayın saatine kendini endeksleyemiyor. Genelde akşam 20.00 civarında başlayan bir diziyi takip etmek isteyen kişi trafikte, yemekte olabiliyor. Bölümleri internet üzerinden yayınlanan dizilerin süreleri televizyondaki kadar uzun olmuyor, Amerika ve Avrupa’daki yapımların tadını alabiliyoruz, böylelikle ortaya daha kaliteli işler çıkıyor. Bu anlamda Fi dizisini örnek olarak verebilirim, başarılı bir yapım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşarak vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Rica ederim.


KANALTURK.COM

REKLAMLAR...

Mayıs Ayı Anketi

Sizce Cumhurbaşkanı ilk turda seçilir mi?
Evet
Hayır


Untitled Document
 


2018 Ayın


YeniOkul

 
YeniOkul

5. ve 6. Sınıf Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ashoka Uluslararası Fark Yaratan Okullar Programı
Şişli’de Kentin Merkezinde Saklı Bir Doğa
Keşfe Açık Bir Bahçede Organik Beslenme
Çocuğun Yaratıcılığına Disiplinlerüstü Bir Bakış

 
 
YeniOkul İlkokul ve Ortaokulu

Eğitimde Fark Yaratıyoruz

 
 


Untitled Document

;
 


 

Havacılık Anadolu Lisesi Üzerine Röportaj
Osman Adil DemircioğluUntitled Document
Untitled Document