Osman Adil Demircioğlu 'ndan Sinema Analizi
Kullanıcı Adı: Şifre:


.: Kanal Turk :.

19 Eylül 2019 Perşembe


Ana Sayfa / Ayin Konusu / Osman Adil Demircioğlu 'ndan Sinema Analizi
Etiketler:

Osman Adil Demircioğlu 'ndan Sinema Analizi Osman Adil Demircioğlu 'ndan Sinema Analizi

Film Yapımcısı ve DFC Türkiye Direktörü BÜLENT DORUKER

2012-10-22, 17:30:00 yorum


Film Yapımcısı ve DFC Türkiye Direktörü BÜLENT DORUKERBülent Doruker kimdir ?

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Ama üniversite yıllarında Radyo programcılığı ve Ses Mühendisliği de yaptıktan sonra 1993-2006 yılları arasında para ve sermaye piyasalarına yönelik gerçek zamanlı veri sağlayıcılığı hizmetlerini veren sektör lideri Plato Veri Dağıtım şirketinin kurucu ortağı olarak yazılım projelerinin liderliğini yaptım.

Ne var ki daha sonra yeni nesil dijital medya ve dijital film teknolojilerine duyduğum ilgiyi New York merkezli Digital Film Academy’nin  (www.dfa.com.tr) İstanbul şubesini kurarak profesyonel bir yatırıma dönüştürdüm ve ülke direktörü olarak bugüne kadar  800ü aşkın genç sinemacının DFA çatısı altında simema eğitimi almasına vesile olduk.

2006 yılından bu yana da kurucu ortağı olduğum Digital Film Center (www.dfc.com.tr) bünyesinde yapımcı olarak çok sayıda reklam, tanıtım filmi, belgesel filmler ve sinema filmi ve TV dizilerine görsel efekt ve animasyonlar ve film festivali organizasyonları yaptım.

 

Digital Film Academy’de nasıl bir sistem var?

Digital Film Academy olarak sinema sektörüne ara eleman yetiştirmekten çok bağımsız sinemacılar kazandırmayı amaçladık. Bizim özelliğimiz;  öğrencilerimizi sadece “öğrenci” olarak görmüyüruz; tam tersine geleceğin yeni sinemacıları olarak muhtemel iş ortaklarımız olarak değerlendiriyoruz. Ve eğitimlerimizi verirken her birinin kariyer hedeflerine ve yeteneklerine göre özel yönlendirmeler yaparak bir anlamda kariyer danışmanlığını da üstleniyoruz.

DFA öğrencilerinin en büyük avantajı ise tüm ekipman ve stüdyoları sınırsız olarak kullanma olanaklarının olması. Bu şekilde onların üretimlerinin artmasına ve pratik tecrübelerini geliştirmelerine olanak veriyoruz.

Peki, DFAda hangi eğitimleri veriyorsunuz?

Bizde 4 ana bölüm bulunuyor. Digital Film Making eğitiminde senaryodan prodüksiyona, yönetmenlikten kurguya tüm film yapım sürecini detaylı olarak işliyoruz. Senaryo Yazarlığı bölümü ise sadece senaryo tekniklerine odaklanmış bir program. Görsel Efekt ve Animasyon programı ise filmlerde kullanılan dijital efektlerle ilgili bir eğitim programı. Kamera Önü Oyunculuk eğitiminde ise adı üzerinde oyuncunun kamera karşısında sahip olması gereken becerilerini geliştirmek üzere tasarladığımız bir eğitim programı. Daha fazla bilgi almak isteyenler için web sitemizin adresini vereyim www.dfa.com.tr


Peki, sizin çok yönlü bir profesyonel olduğunuzu anlıyoruz. Bülent Doruker başka nelerle ilgilenir?

Evet, bir çok farklı alanla aynı anda ilgilenmeyi seviyorum. Gitar çalıyorum, motorsiklet kullanıyorum. Yaratıcılık anlamında çok katkısı olan bir yönelim bu benim için.  Ama belki de beni en çok heyecanlandıran şey çok başka. 1999 İzmit depreminden sonra tamamen mühendislik formasyonumun taşıdığı merak faktörüyle depremlerin tahmin edilmesine yönelik araştırmalara başlamıştım. Dünyada aslında deprem tahmin araştırmaları çok geniş alanlarda yürütülüyor ancak gördüm ki her bir araştırma grubu uzmanlık alanına göre sadece tek bir faktörü inceliyor. Halbuki deprem tahmini çok farklı disiplinlerin bir arada araştırılmasını gerektiren bir olay.  Ben ilk olarak 2000 yılında internet üzerinden bir gönüllü gözlemci ağı kurdum. Çok kısa süre içinde gönüllü sayımız 5000in üzerine çıktı. Yazdığım yazılım sayesinde gönüllü gözlemcilerin bulundukları yerde yaptıkları sıra dışı doğa olaylarına ilişkin gözlem ihbarlarını bilimsel yaklaşımla kategorize ederek depremlerle ilişkisini bulmaya çalışıyordum. Ve bir çok sıra dışı doğa olaylarının gerçekten de yaklaşan depremlerden önce ciddi olarak gözlemlenebildiğine şahit oldum. Daha sonra jeofizik, elektrik,elektronik,manyetik gibi alanlarda aletsel ölçümler yaparak araştırmayı derinleştirdik. Bu sırada aynı amaç altında dernekleşerek Doğa Hareketleri Araştırma Derneği’ni (DOHAD) kurduk ve 4 yıl başkanlığı da üstlendim. DOHAD olarak geldiğimiz nokta bizce mucizevidir. Şu an itibarıyla Türkiye’de toplam 18 istasyonumuzda tamamen kendimizin geliştirdiği ve ürettiğimiz onlarca sensör ile deprem öncü işaretlerini anlık olarak izleyebiliyoruz. Sonuç olarak özellikle istasyonlarımızın yoğun olarak bulundukları bölgelerde oluşacak depremleri bir kaç hafta öncesinden  tahmin edebilmekteyiz. Bu alandaki en başarılı çalışmanın öncüsü olmak güzel bir duygu. Sitelerimizin adresi www.dohad.org , www.sismikaktivite.org ve www.yerdurumu.org